یک کارآفرینان فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم:

کارآفرینی قابل فراگیری است و دانشگاه نقش موثری در این امر دارد

۲۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۹ کد : ۵۶۱۳۷ اخبار شیرپوینت اسلایدر اخبار
یک کارآفرینان فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم گفت: اگر دانشگاهها بتوانند دانشجویان را با توجه به نیازهای شغلی جامعه و متناسب با تکنولوژیهای جدید تربیت کنند و زمینه فعالیتهای اجتماعی وارتباط آنها را با جامعه و بازار کار در طول دوران تحصیل فراهم کنند تا جدایی بین دانشگاه و جامعه از بین برود پس گامی مهم در توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی برداشته اند.
کارآفرینی قابل فراگیری است و دانشگاه نقش موثری در این امر دارد

به گزارش روابط دانشگاه جامع علمی کابردی استان هرمزگان، احمد چابوک از کارآفرینان دانش آموخته مرکزآموزش علمی و کاربردی شهرداری قشم در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان هرمزگان خود را این گونه معرفی کرد: احمد چابوک هستم بزرگ شده روستای نخل گل از توابع روستای برکه خلف دوره ابتدایی در روستا زیر نظر اداره سوادآموزی نهضت درس خوندم و بعد ان برای ادامه دوره راهنمایی در مدرسه شبانه روزی رمکان به اتمام رساندم و دوره دبیرستان بخواطر کسب درآمد مجبور به کلاسهای شبانه در شهرستان قشم شدم که در کنار کار درسم به پایان رساندم در مدت دوران کاری شغلهای متفاوتی تجربه کردم که در آخر با تورگردانی آشنا شدم و این اشنایی باعث شد که با کمک مالی برادرم و پولی که خودم در این سالها پسنداز کرده بودم یک ون بخرم و کارم را بصورت جدی تری پیش ببرم.

وی اضافه کرد: علاقه به این کار باعث شد که معلوماتم به صورت محلی بیشتر و روابط عمومی که باید یک تورگردان داشته باشه بیشتر کنم که به لطف خدا و اعتمادی که در کارم کسب کرده بودم و ادامه تحصیل در رشته گردشگری در دانشگاه موفق به تاسیس دفتر خدمات گردشگری شدم و توانستم به این طریق تا تعداد بیش از ۱۵نفر مستقیم و خیلی تعداد دیگر به صورت غیر مستقیم به سر کار بیارم.

چابوک رویای خود را برای کارآفرین شدن را اینگونه بیان کرد: ما انسانها هرکدام استعداد های بخصوصی داریم که میشه با تلاش و پشت کار در راه درست ازش استفاده ببریم که بنده بعد از کلی تجربه در خیلی از زمینهای شغلی در جامعه موفق به استفاده استعدادم در زمینه گردشگری شدم.

این کارآفرین فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم به مهم ترین عامل در ایجاد کسب و کار اشاره کرد و گفت: از ویژگیهای که در خودم  دیدم و باعث پیشرفت بیشتر در کارم شد صداقت و درستی در اجرای کار بود که باعث شد بعد از چند سال اعتبار کسب کنم و کمک به رونق کارم شود

وی در پاسخ به این سوال که دانش علمی کاربردی شما چه نقشی در پیشبرد اهداف شما به سمت چشم انداز داشته است؟ گفت: دانش در نظام علمی کاربردی باعث شد که با تکنولوژی به روز در زمینه گردشگری  بیشتر آشنا بشوم و با بکار گیری توسعه بیشتر به شغلم بدهم.

چابوک به این سوالات که پیشنهادتان برای حمایت از کارآفرینان در ایران چیست؟ و چگونه باید فرهنگ کارآفرینی را در جامعه ترویج نمود؟ گفت: برای حمایت از کارآفرینان می توان اعطای وام و حمایت از ایده ها و کارآفرینان را انجام داد و ترویج فرهنگ کارآفرینی با برگزاری دوره های آموزشی و ایجاد مشوق های مادی برای کارآفرینان موثر خواهد بود.

وی در خصوص اینکه پاشنه آشیل کارآفرین چیست؟ بزرگترین دام کارآفرینی چیست؟ از چه چیز در کسب و کار باید اجتناب کرد؟ بیان کرد: داشتن یک ایده عالی قدم اول مهمی است، ولی کسب و کار شما به موفقیت نمی رسد مگر اینکه استراتژی هوشمندانه ای داشته باشید و تلاش پر شور و شوقی را پشت آن قرار دهید.

این کارآفرین فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم، در پاسخ به این سوالات که تفاوت میان افراد کارآفرین و سایر افراد در چیست؟ چرا همه کارآفرین نمی شوند؟ بیان داشت: افراد کارآفرین پشتکار بیشتری جهت تبدیل ایده به محصول خود دارند. کارآفرینان قدرت ریسک‌پذیری بالایی دارند. آن‌ها بر خلاف مردم عادی خطر می‌کنند و وارد زمینه‌های مختلف و تازه‌ای می‌شوند و سعی می‌کنند تا شغلی ایجاد کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند برای ایجاد شغل در زمینه‌ای جدید تلاش کنند و حتی شکست بخورند، اما نمی‌خواهند زمان خود را تنها صرف کارهای عادی و تکراری روزانه و وظایف‌شان کنند.

وی با اشاره به نقش دانشگاه را در توسعه کارآفرینی، گفت: آموزش کارآفرینی را نمی توان جدا از خود کارآفرین دانست. در بیان اهمیت آموزشهای مرتبط با کارآفرینی، اعتقاد دانشمندان این است داشتن قابلیتهای کارآفرینانه ارثی نیست بلکه بیشتر قابل فراگیری و تعلیم بوده و قابل توسعه و گسترش از طریق فرآیندیادگیری است. در این راستا دانشگاهها می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. اگر دانشگاهها بتوانند دانشجویان را با توجه به نیازهای شغلی جامعه و متناسب با تکنولوژیهای جدید تربیت کنند و زمینه فعالیتهای اجتماعی وارتباط آنها را با جامعه و بازار کار در طول دوران تحصیل فراهم کنند تا جدایی بین دانشگاه و جامعه از بین برود پس گامی مهم در توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی برداشته اند.

کلید واژه ها: کار کسب کار ؟ کارآفرین کارآفرینی کسب کارآفرینان


نظر شما :