یک کارآفرینان فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم

مهارتی بودن دروس دانشگاه های علمی کاربردی نقش موثر در ایجاد افراد کارآفرین دارد

۲۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۲ کد : ۵۶۱۳۴ اخبار شیرپوینت اسلایدر اخبار
یک کارآفرینان فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم گفت: اگر می خواهیم بحث کار آفرینی را در کشور جدی بگیریم باید نظام آموزشی ما به سمتی برود که نیروهای با شهامت شجاعت در تصمیم گیری پرورش دهد. در این زمینه به دلیل مهارتی بودن دروس دانشگاه های علمی کاربردی نقش موثر دارند.
مهارتی بودن دروس دانشگاه های علمی کاربردی نقش موثر در ایجاد افراد کارآفرین دارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان هرمزگان، کشور احمدیان از کارآفرینان دانش آموخته مرکزآموزش علمی و کاربردی شهرداری قشم در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان هرمزگان خود را این گونه معرفی کرد: کشور احمدیان هستم متولد سال 1343 استان هرمزگان،شهرستان بندرعباس، تحصیلات کارشناسی را در رشته  گردشگری حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم به اتمام رساندم و در کارنامه خود رئیس هیات مدیره شرکت خدمات گردشگری نگاه بندر، مدیرعامل موسسه مردم نهاد حامیان صنعت گردشگری پایدار هرمزگان، مدیر عامل موسسه کرایه اتومبیل توریستی بانوان فاطیما، عضو انجمن زنان فعال صنعت گردشگری و صنایع دستی ایران، عضو انجمن راهنمایان استان هرمزگان و کانون راهنمایان ایران و فدراسیون جهانی گردشگری را دارا هستم.

وی اضافه کرد: در مشارکت کارهای داوطلبانه پیشقدم هستم و باتوجه به جامعه هدف،زمینه کارآفرینی و اشتغال زایی را فراهم میکنم.مثلا ایجاد کسب و کار موسسه کرایه اتوموبیل توریستی بانوان به نیت زنان سرپرست خانواده و بد سرپرست برای تامین درآمد اقتصاد خانواده شان بوده است درحالیکه سرمایه این کار داشتن، یک خودرو معمولی بوده است که باگرفتن وام نیز در آن زمان که پراید شش میلیون بود،کارآفرینی شد و اولین موسسه کرایه اتوموبیل توریستی در استان هرمزگان راه اندازی شد.سپس سعی کردیم که پس از پیدا کردن این نیروهای انسانی در توانمندسازی کردن این زنان برای حضور در اجتماع و تامین اقتصاد خانواده باتوجه به پتانسیل جسمانی و هوشمندی افراد در پایگاه های اقتصادی بالاتر وارد کار شدند کماکان که برای خودشان شرکت زده یا شغل های دیگر پیدا کنند و در ساعاتی که امکان فعالیت دارند به صورت پاره وقت در مکان موسسه کرایه اتوموبیل توریستی هم کار کنند.

احمدیان خاطر نشان کرد: در کنار موفقیت در بخش حمل و نقل، جابه جایی مسافران گردشگر آژانس های مسافرتی پیش آمد که در دهه 80 استان هرمزگان از لحاظ پتانسیل های گردشگری معرفی نشده بود شرایط آب و هوایی یکی از دلایل بود اما ما در دهه 90 توانستیم شرکت مرتبط با این نوع فعالیت تاسیس کردیم که همراه با تاسیس شرکت عدم وجود زیرساخت های لازم برای انجام کارهای گردشگری دیده میشد.ما به کمک جامعه محلی و به صورت مشارکتی توسعه پایدار گردشگری را بوجود آوردیم.

وی تاکید کرد: یکی از تجربیاتی که من در مسیر خود کشف کردم این بود که اینکه در محیط کار ایده بخشیدن موفقیت های خودت به دیگران داشته باشید چشم بهم بزنید یک مقدار آدم کاربلد همراه شما هستند که افتخار آن برای شما و جامعه هدف خواهد بود.

وی رویای خود را برای کارآفرین شدن را اینگونه بیان کرد:  ایجاد کسب و کارهای خانگی و وصل به بازار فروش یکی از رویاهایی بود که همواره به آن می اندیشیدم و با وجود آن وارد عرصه کارآفرینی شدم.

این کارآفرین فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم به مهم ترین عامل در ایجاد کسب و کار اشاره کرد و گفت: آموزش و مهارت افزایی باتوجه به توانمندی افراد در مشاغل متفاوت مثلا صنایع دستی،کشاورزی محصولات بومی و غیره از عوامل اصلی در ایجاد کسب و کار بوده است.

به گفته احمدیان عواملی که وی را به سمت کارآفرینی هدایت کرد نیاز جامعه به کمک به تولید کسب و کارهای کوچک و بعد خلق کار و کسب های برتر،حمایت مردم،تشویق مردم از جمله این اهداف بودند.

وی با اشاره به مهم ترین اتفاق های زندگی خود گفت:دعای خیر انسان هایی که وقتی توانمندی خود را پیدا کردند، بدون هیچ دغدغه ای بازارکار خود را انتخاب میکردند-وقتی ایده داشتید و ایده ها ابتکار کردید،کم کم آدم های خوب هم سر راهتان سبز خواهند شد و این حلقه ها هرچه بزرگتر شود،زنجیره بوجود می آید-این زنجیره محکم است که انگیزه به وجود می آورند. موفقیت های من بیشتر از آنکه خودم بگویم جامعه به من میگوید.

این کارآفرین فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم در خصوص این سوال که چگونه توانستید بر مشکلات فائق آیید؟، تصریح کرد: موانع و مشکلات برای یک کارآفرین مایوس کننده نیست چراکه میتواند فرمول را جابه جا کند .

وی در خصوص این سوال که دانش علمی کاربردی شما چه نقشی در پیشبرد اهداف شما به سمت چشم انداز داشته است؟ گفت: سبب می شود شما متفاوت تر از دیگران و هدفمندتر کارها را برنامه ریزی کنید.

وی با اشاره به اعتقاد خود  به کار گروهی و میزان بهره از آن گفت: اعتقاد به کار گروهی باتوجه به تیم سازی و مهارت پرورشی است اینکه چه کسی در چه جایگاهی مسئولیت خود را انجام دهد.

پاسخ احمدیان به این سوال که مشکلات و موانع کارآفرینی در ایران از نظر شما چیست؟ این بود که عدم حمایت چه معنوی و چه مادی و عدم مشارکت و زمینه های مشاوره است که اگر دایره مشاوره بیشتر انجام گیرد، جامعه روند کارآفرینی بیشتری را سپری میکند.

وی با اشاره به حمایت هایی از طرف دولت و نهاد های ذیربط گفت: از طرف دولت و نهادی حمایت نشدم ولی تشویق و لوح های سپاس زیادی گرفتیم و شرکت گردشگری نگاه بندر،شرکت برگزیده ملی شاخته شده است.

این کارآفرین فارغ تحصیل شده مرکزعلمی کاربردی شهرداری قشم پیشنهاد خود برای حمایت از کارآفرینان در ایران را اینگونه بیان کرد: پیشنهاد دارم شبکه کارآفرینان اجتماعی و کارآفرینان سرمایه گذاری ایجاد کنند و در زمینه تشکیلات صنفی بیشتری در مشاغل به صورت واقعی برنامه ریزی شود و همچنین در زمینه تسهیلات مانند زمین یا وام های با سود دهی کم حمایت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه باید فرهنگ کارآفرینی را در جامعه ترویج نمود؟ گفت: کارآفرینی را فرهنگ سازی نمیتوان کرد ولی میشود استعدادها را شناسایی کرد و با کمک هوش و توانمندی خود کارآفرینان، کارآفرینان دیگری را تشویق به همکاری در اجتماع نمود.

احمدیان به مهم ترین دستاورد کارآفرینی خود اشاره کرد و گفت: بیشتر از لحاظ معنوی باعث ایجاد انگیزه بیشتر جهت شکوفایی ایده هایم شده است ، یک کار آفرین می توان با تکیه به مهارت و تجربه در کنترل بحران با خلق آیده ها موجب رشد و تقویت خلاقیت و نوآوری در جامعه هدف شود.

وی در پاسخ به این سوالات که پاشنه آشیل کارآفرین چیست؟ بزرگترین دام کارآفرینی چیست؟ از چه چیز در کسب و کار باید اجتناب کرد؟ بیان کرد: کار آفرین برای بقا در کارآفرینی مدام در حال جستجوی پی درپی ومستمر برای یافتن ایده های تازه و ارزیابی مستمر روندها و اقدامات محلی با هدف بهینه سازی و استفاده از سیستم های نوینی است که باعث پیشبرد هرچه بیشتر کسب و کار می شوند.

وی در خصوص این سوال که تفاوت میان افراد کارآفرین و سایر افراد در چیست؟ تصریح کرد: چرا همه کارآفرین نمی شوند؟ خصوصیات اخلاقی یک کارآفرین ابتکار عمل، فعال بودن، پشتکارداشتن، اعتماد به نفس، ریسک پذیری و مهارت برنامه ریزی است .

کلید واژه ها: کار کسب کار ایجاد کسب کار کارآفرینی گردشگری ؟ کارآفرین کارآفرین فارغ کارآفرین فارغ تحصیل کارآفرین فارغ تحصیل مرکزعلمی


نظر شما :