برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری دانشگاه جامع علمی کاربردی

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۰ کد : ۴۲۸۸۶ اسلایدر اخبار
برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری دانشگاه جامع علمی کاربردی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، با حضور دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر احمدرضا پیش بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر مهدخت بروجردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، روسای واحدهای استانی تهران غرب وشرق، مدیران، روسای مراکز آموزش علمی کاربردی تهران به صورت حضوری و سایر استانها از طریق ویدئو کنفرانس، مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گزارشی از روند انتخاب دانشجویان نمونه ارائه داد و گفت: مراسم انتخاب دانشجویان نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی از خرداد ماه سال گذشته در برنامه ریزی‌های این دانشگاه قرار گرفت و در همین زمینه دستورالعملی تنظیم و به واحدهای استانی ارسال کردیم. ضمن این که کمیته‌ای نیز در این خصوص در مراکز تشکیل شد و در این کمیته پرونده‌های دانشجویان مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: بعد از بررسی و ارزیابی پرونده‌های دانشجویان برای ورود به مرحله نهایی مراسم دانشجویان نمونه، این پرونده‌ها در مراکز استانی علمی کاربردی نیز با دقت مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت از ۲۴ واحد استانی تعداد 15 دانشجو به عنوان دانشجوی نمونه کشوری برگزیده شدند که این آمار نسبت به سال گذشته رشد داشته و حاکی از مشارکت ۱۰ مرکز استانی در این مراسم است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی افزایش مطالبه گری دانشجویان را یکی از سیاستهای محوری این دانشگاه عنوان کرد و گفت: متأسفانه دانشجویان مطالبه‌گر در نظام آموزش عالی آن طور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند و علیرغم تأمین هزینه‌ها ازسوی دانشگاه این دانشجویان آن طور که باید دیده نمی‌شوند اما سیاست محوری دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد حس مطالبه گری و توجه به حق و حقوق این افراد در نظام آموزش عالی است.

دکتر پیش بین خاطر نشان کرد: در انتخاب دانشجوی نمونه از مراکز علمی کاربردی ۶۷ پرونده از مراکز استانی به منظور ارزیابی برای انتخاب دانشجوی نمونه به دانشگاه ارسال شد که این پرونده‌ها توسط ۲۳ داور مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت از 15 نفر به عنوان دانشجوی نمونه تجلیل می‌کنیم که 11 نفر آنها دانشجوی مقطع کارشناسی و 4 نفر هم در مقطع کاردانی هستند.

همچنین وی از اصلاح آئین نامه انتخاب دانشجوی نمونه در دانشگاه جامع علمی کاربردی برای سال آینده خبر داد و گفت: تلاش داریم با اصلاح این آئین نامه سه نفر از دانشجویان نمونه کشوری از بین دانشجویان مهارتی دو دانشجو نیز دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای انتخاب شوند.

در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از تأیید اساسنامه ۴۶ واحد علمی کاربردی پس از 26 سال توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: تنها پنج درصد واحدها از ارائه اساسنامه استقبال نکردند و از سال آینده پذیرش دانشجو تنها در مراکزی که دارای اساسنامه هستند اتفاق می‌افتد.

دکتر محمدحسین امید در این مراسم از عدم شرکت هشت واحد استانی علمی کاربردی در تعیین دانشجوی نمونه انتقاد کرد و گفت: در هر استانی حداقل ۱۰۰۰ نفر جمعیت دانشجویی علمی کاربردی داریم. عدم مشارکت هر واحد در تعیین دانشجوی نمونه موجب سلب شدن حق یک دانشجو در این مراسم خواهد شد. بنابراین در مراسم سال آینده تمامی واحدهای استانی ملزم به مشارکت در این مراسم هستند.

وی در ادامه بیان کرد: توزیع مناسب در انتخاب دانشجویان نمونه در مراسم سال آینده باید مورد توجه قرار بگیرد تا تمامی استان‌ها به نسبت جمعیتی که دارند دانشجوی نمونه داشته باشند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد شرایط لازم برای اشتغال زایی دانش آموختگان را به عنوان اصلی‌ترین رسالت خود می‌داند گفت: در حال حاضر بافت جمعیت دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی تغییر کرده و به سمت جوان گرایی حرکت می‌کند. به همین دلیل ایجاد شرایط لازم اشتغال دانش آموختگان به عنوان رسالت اصلی دانشگاه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه دانش آموزان از هنرستان‌های کشور ترجیح می‌دهند رشته‌های با اشتغال پذیری بالایی را به منظور تصویب در دانشگاه جامع علمی کاربردی انتخاب کنند. به همین دلیل ما در سال ۹۷ سهمیه‌ای برای پذیرش شاغلین در این دانشگاه نداشتیم و اولویت پذیرش دانشجو بیشتر بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد ورودی‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی از هنرستان‌ها هستند و کمتر از ۳۰ درصد آنها را شاغلین تشکیل می‌دهند. در حالیکه این امر در گذشته کاملاً برعکس بود و ۷۵ درصد ورودی‌های این دانشگاه از جمعیت شاغلین کشور بودند.

دکتر محمدحسین امید با تاکید بر اینکه دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی اشتغال پذیری بسیار بالایی دارند و بعد از پایان دوره تحصیلی منتظر شغل دولتی نیستند اظهار کرد: آمار ورودی‌های امسال این دانشگاه به دلیل نظام جدید شدن آموزش و پرورش بسیار پایین بود اما این وضعیت در سال ۹۸ تغییر خواهد کرد و ما با جمعیت بسیار بالایی از خروجی‌های هنرستان‌ها برای ورود به دانشگاه جامع علمی کاربردی مواجه خواهیم شد.

وی بر ضرورت مشارکت دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در فعالیت‌های مختلف این دانشگاه تاکید کرد و عنوان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های ما در دانشگاه جامع علمی کاربردی بازنگری برنامه‌های درسی است که این بازنگری نیازمند زمان و دقت بالایی می‌باشد. به همین جهت از دانشجویان علمی کاربردی و دانش آموختگان و همچنین مدرسین درخواست می‌کنیم در این راستا همکاری‌های لازم را با این دانشگاه داشته باشند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین به سطح بندی مراکز علمی کاربردی در سال
۹۷ اشاره کرد و گفت: این ارزیابی‌ها بر اساس اطلاعات خود مراکز و برخی اطلاعات ضبط شده در سامانه این دانشگاه صورت گرفت و نتایج آن به اطلاع واحدها رسانده شد. بنابراین سطح بندی جدید مجدداً از سال آینده شروع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مراکزی که در ارزیابی‌های انجام شده رتبه قابل قبولی نداشته باشند و سطح خود را ارتقاء ندهند از پذیرش دانشجو منع خواهند شد و ضمن اینکه مراکز و واحدهایی که از سطوح بالاتری برخوردار هستند و از تشویق‌هایی نظیر یک سوم پرداختی بالاسری به دانشگاه جامع علمی کاربردی بهره‌مند می‌شوند.
دکتر محمدحسین امید با تاکید بر اینکه
۳۰ درصد مدرسین فاقد مهارت از چرخه آموزش دانشگاه جامع علمی کاربردی حذف شدند افزود: جذب مدرس در این دانشگاه با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود به گونه‌ای که ما در حال حاضر مدرس غیر مجاز در دانشگاه جامع علمی کاربردی نداریم. اگرچه گاهاً گزارش‌هایی از واحدها ارسال می‌شود که مدرس دیگری به جای مدرس اصلی در کلاس حضور پیدا می‌کند که در صورت ادامه این روند برخوردهای جدی صورت می‌گیرد.

در پایان این مراسم از 15 نفر از دانشجویان نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور تقدیر به عمل آمد.

 


نظر شما :